دانستنی

ساز هنگ درام

هنگ درام

در طول تاریخ بشریت موسیقی از بزرگ ترین هنر های انسان بوده و هست . علاقه انسان به موسیقی دائما باعث رشد و تکام8ل این هنر بی حد و مرز شده تا جایی که ابداع انواع ساز ها و سبک ها را در پیش داشته .

از پرطرفدارترین ، جذاب ترین و خاص ترین سازهای آکوستیک در موسیقی میتوان به هنگ درام اشاره کرد که در سال 2000 در سوئیس برای اولین بار با نام هنگ رو نمایی شد که گاها به آن پن هم میگفتند.

این ساز که در دسته ساز های کوبه ای قرار داشت درواقع نوعی ساز ملودیک بود که توانایی اجرای قطعات سولو و حتی پر کردن سونوریته در گروه نوازی را داشت. از آن جایی که نواختن این ساز نسبتا راحت تر بود و صدای بسیار جذاب و دراماتیکی را منتشر میکرد رفته رفته طرفدار های زیادی پیدا کرد و تا جایی پیشرفت که امروز روشی برای ریلکسیشن ، استراحت و حتی موسیقی درمانی به شمار می‌رود.

صدای دراماتیک و آرامش بخش هنگ درام به دلیل قرار داشتن نت های این ساز در یک گام معین در یک هارمونی مشخص و یک پارچه بودن بدنه این ساز که باعث میشود طنین رزونانس صدای هر نت در نت های دیگر با شدت کمتری شنیده شود ، است.

هنگ درام به دلیل وجود پروسه طولانی ، سخت و دست ساز بودن اکثر آنها سازی نسبتا گران قیمت است ؛ این ساز از ترکیب دو قوس فلزی که اکثرا فولاد نیترات است ساخته میشود . در قوس بالایی نت های ساز ، که هر کدام فضای مشخصی دارند و به آن tone field گفته میشود که معمولا برای حجم و پایداری بیشتر صدا به فرم دایره و بیضی درآمده اند ، قرار داده شده و به این قوس فلزی ding side میگویند . لازم به ذکر است که به بم ترین نت بر روی هر هنگ درام که در بالا ترین نقطه قرار گرفته دینگ (ding) میگویند .

بر روی قوس پایینی این ساز سوراخی در مرکز آن تعبیه شده که به آن گو (GU) میگویند . این سوراخ را با استفاده از چکش و قالب مخصوصی ایجاد میکنند تا به قطر حدود 9 سانتیمتر برسد و بعد با استفاده از سمباده و چکش آن را صاف میکنند تا بهترین کیفیت پخش صدا را پیدا کند.

در خصوص ساخت قوس بالایی ، این فرایند با توجه به تعداد نت ها و نوع گام متفاوت است؛ سازندگان با توجه به این پارامتر ها الگو هایی برای هر tone field  طراحی میکنند و آن را در فضای داخلی با ماژیک میکشند وسپس با چکش کاری آن نت را در میاورند . به کوک رساندن نت های این ساز سخت ترین مرحله ساخت است که زمان زیادی را به خود اختصاص می‌دهد که پس از شکل گرفتن tone field با ضربه های آرام چکش و با استفاده از نرم افزار های تیونر انجام می شود.

امروزه ساز محبوب هنگ درام در ایران هم به تولید رسیده که میتوانید مدل های مختلف آن را در وبسایت گالری نت هشتم مشاهده و خریداری کنید .

در پایان باید گفت که اگر به دنبال سازی آرامش بخش که دوره ی آموزشی کوتاه مدتی را نیاز دارد هستید هنگ درام مناسب شماست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *