بررسی محصول

یوکللی چیست؟

یوکللی چیست؟

در میان ساز های پر طرفدار در میان علاقه مندان به موسیقی ساز یوکللی همواره به چشم میخورد .

در قرن نوزدهم میلادی زمانی که پرتغالی ها همراه خود گیتار را به هاوایی بردند ، چندان زمانی نبرد که مردم هاوایی شکل جدیدی از ساز گیتار را برای خود ابداع کردند و از آنجا که میشد با آن تغریبا قطعه هایی از تمام سبک های موسیقیایی را اجرا کرد در اوایل قرن بیستم این ساز در آمریکا محبوبیت بسیار زیادی پیدا کرد و از همان جا بود که این ساز به تمامی نقاط مختلف جهان راه یافت.

در مواجهه با ظاهر این ساز شما با نسخه کوچکی از گیتار رو به رو می شوید که برای صدا دهی از 4 سیم که عموما از جنس نایلون و گاهی از جنس روده گوسفند هستند بهره می‌برد.

اندازه کوچک ، سبک وزنی ، یادگیری آسان و صدایی جذاب مجموعه ی هیجان انگیزی از یک ساز را به ارمغان می‌آورد تا لذت موسیقی را برای شما دوچندان کند .

خاستگاه نام این ساز به عبارتی در زبان هاوایی ارجاع داده میشود که شاید بتوان آن را پرش حشره کوچک ترجمه کرد. چرا که در هنگام نواختن این ساز دستان نوازنده به سرعت حرکت میکنند و تداعی کننده پرش حشرات کوچک هستند.

از علل اصلی این که این ساز ماندگار شد باید به پادشاه وقت هاوایی یعنی کالاکائوآ اشاره کرد. او که دل شیفته این ساز شده بود با حمایت از این ساز باعث شد که یوکللی جای خود را در میان ساز ها و موسیقی هاوایی باز کند ، چنان که از آن در جشن ها و مراسم سلطنتی استفاده میکردند.

یوکللی عموما در چهار مدل مختلف ارائه میشود. سوپرانو ، کنسرت،  تنور و باریتون که تفاوت اصلی آن ها در اندازه آن هاست. یوکللی هر چه بزرگتر میشود گرمی و حجم بیشتری از صدا را منتشر میکنند. در این میان یوکللی سوپرانو از دیگر مدل ها پر طرفدار تر است.

یوکللی آناناسی؟!

در سال 1927 نوع جدیدی از یوکللی به ثبت رسید که به سرعت طرفدار زیادی جذب کرد . این یوکللی از مدل های قبلی خود صدای بهتری تولید میکرد و توانست سال بعد حق ثبت را بگیرد . یوکللی آناناسی توسط شرکتی به نام کاماکا یوکللی در هاوایی که از اولین شرکت های تولید این ساز بود برای اولین بار فروشگاهی را در زیر زمین خانه ای در سال 1916 باز کرد. ساموئل کاماکا موسس این شرکت اولین بار نام آن را یوکللی کاماکا و محصولات گیتار گذاشت و امروز از کمپانی های معروف به حساب می آید.

در کنار چهار مدل اصلی یوکللی،  مدل های یوکللی باس ، کنترباس و یوکللی پاکت که گاها با نام های پیکولو و سوپرانینو هم شناخته میشود ، ارائه میشود.

یوکللی پاکت که طول 41 سانتیمتر دارد ، ده تا دوازده فرت را داراست و کوچکترین مدل موجود به حساب می آید.  بعد از یوکللی پاکت،  مدل سوپرانو کوچکترین مدل است که با نام مدل استاندارد هم مشهور است . این ساز 53 سانتیمتر طول و بین 12 تا 15 فرت را در فینگربرد خود جا میدهد . پس از آن یوکللی کنسرت قرار میگیرد که با نام آلتو نیز شناخته میشود و 58 سانتیمتر طول و بین 15 تا 18 فرت را داراست. مدل بزرگ تر بعدی یوکللی تنور است که گاها با نام لیلیئو نیز شناخته می شود که 66 سانتیمتر طول و بین 17 تا 19 فرت را در فینگربرد خود جا میدهد. مدل بعدی که یوکللی بارتون است در میان مردم هاوایی به باری یوک نیز مشهور است و 74 سانتیمتر طول و بین 18 تا 21 فرت را در فینگربرد خود جا میدهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.