دانستنی

تفاوت پیانو دیجیتال و آکوستیک چیست؟

تفاوت پیانو دیجیتال و آکوستیک چیست؟

تفاوت پیانو دیجیتال و آکوستیک چیست؟

پیانو در رده محبوب‌ترین و خاص‌ترین سازها قرار دارد که نواختنش هر فردی را به وجد می‌آورد. این ساز باشکوه در سال 1709 توسط بارتولومئو کریستوفوری در ایتالیا اختراع شد. پیانوها در سال‌های اولیه فاقد پدال بودند، اما خوشبختانه امروزه با برخورداری از پدال تغییرات کامل‌تری پیدا کرده‌اند. همان‌طور که میدانید پیانوها در دو نوع دیجیتال و آکوستیک طراحی و به بازار عرضه می‌گردند. پیانو آکوستیک نیز به دو گروه دیواری یا گرند (رویال) که هرکدام طرح و رنگ مخصوصی دارند، تقسیم می‌شود. ما در این مقاله تفاوت‌های موجود در بین پیانو دیجیتال و آکوستیک را بررسی خواهیم کرد تا شما نیز در زمان خرید بهترین انتخاب را داشته باشید.

قدرت و کیفیت صدایی پیانو

از دیگر تفاوت‌های قابل توجه بین پیانو دیجیتال و آکوستیک، قدرت و کیفیت صدایی آن‌هاست. پیانوهای گرند از صدای گوش نواز تر و دل‌نشین‌تری نسبت به پیانوهای آکوستیک و دیواری برخورداراند. اصلی‌ترین دلیل کیفیت بالای این سازها ابعاد بزرگ‌تر آن‌هاست. علاوه بر سایز بزرگتر این پیانو، وجود سیستم تولید صدای طبیعی و مکانیکی، دقت در منظم بودن ساخت چکش‌ها و سیم‌ها باعث ایجاد صدایی زیبا و منحصربه‌فرد شده است. حتماً با خود گفته‌اید که چرا با وجود ساختار صدایی یکسان بین پیانو گرند و دیواری، این دو از کیفیت صدای متفاوتی برخوردار هستند؟! جواب این سوال قطعاً متفاوت بودن ابعاد این دو ساز خواهد بود، کوچک‌تر بودن ابعاد پیانوهای دیواری در این نقطه باعث ایجاد مشکل شده است. صدای تولیدی پیانوهای دیجیتال نیز بسیار شفاف و گوش نواز است. امروزه با پیشرفت تکنولوژی تغییرات چشمگیری در این نوع ساز نیز ایجاد شده، در پیانوهای دیجیتال از بلندگوهای قوی به منظور ارائه صدایی رسا و باکیفیت استفاده شده است.

روش تولید صدا

اولین و مهم‌ترین تفاوت در پیانو دیجیتال و آکوستیک روش تولید صدای آن‌ها است. تولید صدا در پیانوهای آکوستیک و گرند به‌صورت یک فرایند مکانیکی بود که صدا را به‌صورت چکشی تولید می‌کند. در این نوع ساز، تولید صدا توسط ضربات وارده چکش‌ها به سیم‌ها اتفاق می‌افتد. روال این کار در پیانوهای آکوستیک در حقیقت با فشار نوازنده بر روی کلیدها یا کلاویه ها صورت می‌گیرد. این فشار به طور مستقیم به چکش‌ها وارد شده و سپس توسط چکش‌ها به سیم‌ها منتقل می‌شود، با اعمال این مراحل ارتعاشات تولید شده به صفحه صدا انتقال میابد. در آخر ادغام ارتعاشات و صدای سایر سیم‌ها منجر به تولید یک تن صدای گرم و منحصر به فرد می‌شود.

این موضوع در پیانوهای دیجیتال قابل مشاهده نیست، چرا که هیچ سیم و چکشی موجود نبوده تا روند تولید صدا به طور طبیعی انجام گیرد. در این نوع پیانوها از سیستم الکتریکی پیشرفته استفاده شده است که تولید صدای آن با ارسال کدهای دیجیتال صورت می‌گیرد. هنگام نواختن پیانو دیجیتال هر کلید و کلاویه از صدای مشخصی برخوردار بوده و صدایی از پیش ضبط شده را تولید می‌کند. صدای دیجیتالی این نوع پیانو از طریق یک باند که در پشت یا کناره ساز قرار گرفته، شنیده می‌شود. علاوه بر این نحوه صدا گذاری و ضبط آن توسط کامپیوتر و به کمک USB به شکل MIDI انجام می‌گیرد.

ابعاد و وزن پیانو

ابعاد و وزن هر نوع پیانو گزینه مهم دیگری برای وجود تفاوت در بین آن‌ها به شمار می‌رود. همان‌گونه که ذکر شد پیانو گرند در مقایسه با پیانوهای دیجیتال و آکوستیک از ابعاد بزرگ‌تری برخوردار است. پیانو گرند دارای طولی بین 145 سانتی‌متر تا 275 سانتی‌متر است. این نوع پیانو علاوه بر طول قابل توجه از وزن بسیار سنگینی نیز برخوردار است که گاها به 500 گرم نیز می‌رسد. ابعاد این ساز مشکلاتی نظیر اشغال فضای زیاد را نیز در بر دارد.

مدل آکوستیک دیواری که دارای وزنی حدود 200 گرم بوده، از ارتفاعی به اندازه 110 تا 133 سانتی متر برخوردار است. با توجه به این اندازه‌ها می‌توان نتیجه گرفت که پیانو آکوستیک دیواری از ابعاد مناسب‌تری نسبت به پیانو گرند برخوردار است. همان‌طور که میدانید پیانوهای دیجیتال به دلیل عدم استفاده از سیم و چکش از ابعاد بسیار کمتری نسبت به پیانوهای آکوستیک برخوردار هستند. به این موضوع نیز توجه داشته باشید که هرچه پیانو دیجیتال مدرن‌تر و به روز تر می‌شود، شباهت‌های ظاهری بیشتری به پیانوهای آکوستیک دیواری پیدا می‌کند.

تفاوت در قیمت 

این سازهای دوست داشتنی و منحصربه‌فرد، قطعاً از قیمت‌های متنوع و قابل توجه ای نیز برخوردار هستند. در حال حاضر با وجود مشکلات اقتصادی و نوسان نبودن تورم، قیمت هر کالایی بالا و پایین می‌شود. سازها من جمله پیانو نیز از این قاعده مستثنا نیستند، به طوری که افراد در خرید یک پیانو به اولین چیزی که توجه می‌کنند قیمت آن است. قیمت پیانوهای گرند در مقایسه با پیانوهای دیجیتال یا پیانوهای دیواری بسیار بالاتر است و از مهم‌ترین دلایلی که موجب این افزایش قیمت شده، دست ساز بودن این ساز زیباست. در رده دوم، پیانو دیواری است که قیمتی مناسب تر از قیمت پیانو گرند دارد و سوم پیانو دیجیتال است که جزو مقرون به صرفه ترین پیانوها در قیمت به شمار می‌رود. علاوه بر این، پیانو دیجیتال مناسب‌ترین پیانو برای افراد مبتدی نیز به‌حساب می‌آید، در این نوع پیانو به استفاده از شاسی چوبی برای تحمل وزن نیاز نیست، چراکه دستگاه دیجیتالی که در پیانو تعبیه شده این کار را به بهترین نحو انجام می‌دهد.

نگهداری متفاوت پیانو دیجیتال و آکوستیک

حساسیت و ظرافت بالای به کار رفته در پیانوهای آکوستیک موجب شده تا نگهداری و مراقبت از آن نیازمند دقت بیشتری باشد. حساسیت بسیار بالای این سازها به‌گونه‌ای است که ایجاد هرگونه اختلال و بی دقتی در نگهداری، هزینه‌های هنگفتی را برای شما در بر خواهد داشت. واضح است که پیانو نیز همانند مابقی سازها به کوک کردن نیاز دارد؛ اما کوک کردن این ساز کمی دشوار و پیچیده است به گونه‌ای که برای کوک کردن صحیح آن بایستی از یک فرد متخصص کمک بگیرید. یکی از مهم‌ترین تفاوت‌ها در پیانوهای آکوستیک و دیجیتال شرایط نگهداری آن‌ها است. پیانوهای آکوستیک در برابر شرایط هوایی نامطلوب و متغیر حساس بوده و به راحتی تغییر رنگ می‌دهند. از آسیب‌پذیرترین قسمت‌های پیانو آکوستیک می‌توان به بدنه چوبی و نمد چکش‌های آن اشاره کرد. خوشبختانه در پیانوهای دیجیتال با چنین مشکلاتی رو به رو نخواهید شد، چرا که در این نوع پیانو با وجود کوک همیشگی دیگر نیازی به کوک کردن نیست.

طول عمر پیانو

همان‌گونه که ذکر شد پیانوهای آکوستیک دیواری و گرند به دلیل برخورداری از سیم‌های مسی و شاسی چوبی قوی به‌منظور نگهداری از آن‌ها، دارای طول عمر قابل توجهی هستند. این نکته نیز وجود دارد که پیانوهای دیواری به دلیل استفاده تمرینی بیشتر، از طول عمر کمتری نسبت به پیانو گرند برخوردار است. پیانوهای دیجیتال از طول عمر و ماندگاری کمتری نسبت به دو مدل بالا برخوردار هستند، چراکه تمام اجزای آنها الکتریکی است.

تفاوت کلاویه ها در پیانو دیجیتال و آکوستیک

مکانیسم پیانوهای آکوستیک همر و سیم بوده که حس منحصربه‌فردی را به نوازنده انتقال می‌دهد. اغلب پیانوها دارای 88 کلاویه از نت A تا C هستند. البته در بعضی از مدل‌ها مانند LP 380 73 و Yamaha P121 از این قانون پیروی نشده است. صدای گوش نوازی که حین نواختن این نوع پیانو به گوش می‌رسد به دلیل ارائه دامنه دینامیکی آن‌ها است. از تفاوت‌های بارز کلاویه های پیانو آکوستیک با دیجیتال این است که هیچ دو کلاویه ای از صدای یکسان برخوردار نیستند. در پیانوهای دیجیتال برای دریافت تاچ ریسپانس از سنسور استفاده می‌شود به این صورت که طبق مدل و برند حساسیت لمسی پیانو دیجیتال، قادر به تغییرات مختلفی بوده که بر اساس نوازندگی تنظیم می‌شود.

کلام آخر

با توجه به تفاوت‌هایی که از انواع مختلف پیانو ذکر شد، شما می‌توانید به‌راحتی و با توجه به نیاز ساز مورد نظر خود را انتخاب کنید. با این وجود، این نکته نیز وجود دارد که نواختن پیانو دیجیتال برای هر فردی ممکن بوده و به مراتب راحت تر از پیانوهای آکوستیک دیواری و گرند است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *